  • IPP80N06S4L05AKSA2
IPP80N06S4L05AKSA2
advertisement
Manufacturer No:
IPP80N06S4L05AKSA2
HK JDW NO:
376-IPP80N06S4L05AKSA2
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 8.5m Ω @ 40A, 4.5V ±16V 8180pF @ 25V 110nC @ 10V TO-220-3
Quantity:
In Stock : 8161
Step5Bar-code shipping tag
IPP80N06S4L05AKSA2
    Select All
  • Mount
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, OptiMOS™
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    107W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    14 ns
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    8.5m Ω @ 40A, 4.5V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2.2V @ 60μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    8180pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    80A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    110nC @ 10V
  • Rise Time
    4ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±16V
  • Fall Time (Typ)
    13 ns
  • Turn-Off Delay Time
    80 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    80A
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    16V
  • Max Dual Supply Voltage
    60V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0048Ohm