  • IPT60R040S7XTMA1
IPT60R040S7XTMA1
advertisement
Manufacturer No:
IPT60R040S7XTMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IPT60R040S7XTMA1
Package:
8-PowerSFN
Datasheet:
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel 40m Ω @ 13A, 12V ±20V 3127pF @ 300V 83nC @ 12V 600V 8-PowerSFN
Quantity:
In Stock : 6082
Step5Bar-code shipping tag
IPT60R040S7XTMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-PowerSFN
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Series
    CoolMOS™S7
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Power Dissipation-Max
    245W Tc
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    40m Ω @ 13A, 12V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4.5V @ 790μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    3127pF @ 300V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    13A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    83nC @ 12V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    600V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    12V
  • Vgs (Max)
    ±20V