  • IPU80R600P7AKMA1
IPU80R600P7AKMA1
advertisement
Manufacturer No:
IPU80R600P7AKMA1
HK JDW NO:
376-IPU80R600P7AKMA1
Datasheet:
IPU80R600P7AKMA1
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 600m Ω @ 3.4A, 10V ±20V 570pF @ 500V 20nC @ 10V 800V TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Quantity:
In Stock : 13192
Step5Bar-code shipping tag
IPU80R600P7AKMA1
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Surface Mount
    NO
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Series
    CoolMOS™ P7
  • Published
    2014
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSIP-T3
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    60W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    600m Ω @ 3.4A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3.5V @ 170μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    570pF @ 500V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    8A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    20nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    800V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.6Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    22A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    800V