  • IPW60R070P6XKSA1
IPW60R070P6XKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IPW60R070P6XKSA1
HK JDW NO:
376-IPW60R070P6XKSA1
Datasheet:
IPW60R070P6XKSA1
Description:
MOSFET N-CH 600V 53.5A TO247-3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IPW60R070P6XKSA1
    Select All
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    391W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Turn On Delay Time
    23 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    70m Ω @ 20.6A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4.5V @ 1.72mA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    4750pF @ 100V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    53.5A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    100nC @ 10V
  • Rise Time
    15ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    4 ns
  • Turn-Off Delay Time
    64 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    53.5A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    30V
  • Max Dual Supply Voltage
    600V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.07Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    156A
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ