  • IPW90R120C3FKSA1
IPW90R120C3FKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IPW90R120C3FKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IPW90R120C3FKSA1
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IPW90R120C3FKSA1
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 120m Ω @ 26A, 10V ±20V 6800pF @ 100V 270nC @ 10V 900V TO-247-3
Quantity:
In Stock : 11262
Step5Bar-code shipping tag
IPW90R120C3FKSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Surface Mount
    NO
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Series
    CoolMOS™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    417W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    120m Ω @ 26A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3.5V @ 2.9mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    6800pF @ 100V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    36A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    270nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    900V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    36A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.12Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    96A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    900V