  • IR02BH271K
IR02BH271K
advertisement
Manufacturer No:
IR02BH271K
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-IR02BH271K
Package:
Axial
Datasheet:
IR02BH271K
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IR02BH271K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    IR
  • Size / Dimension
    0.120Diax0.260L 3.02mmx6.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Shielding
    Unshielded
  • Construction
    Epoxy Coated
  • Lead Length
    36.515mm
  • Lead Diameter
    0.508 mm
  • Inductance
    270μH
  • DC Resistance (DCR)
    25Ohm Max
  • Max DC Current
    47mA
  • Frequency - Self Resonant
    8MHz
  • Q @ Freq
    30 @ 790kHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    30
  • Inductance Frequency - Test
    790kHz