  • IRAMS10UP60A
IRAMS10UP60A
advertisement
Manufacturer No:
IRAMS10UP60A
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IRAMS10UP60A
Package:
23-PowerSIP Module, 19 Leads, Formed Leads
Datasheet:
IRAMS10UP60A
Description:
IC MOD PWR INTELLIGENT 10A 600V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IRAMS10UP60A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Number of Pins
    23
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    iMOTION™
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    23
  • Type
    IGBT
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Motion Control Electronics
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    ZIG-ZAG
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    15V
  • Terminal Pitch
    1.98mm
  • Frequency
    20kHz
  • Number of Outputs
    3
  • Voltage - Isolation
    2000Vrms
  • Output Voltage
    600V
  • Power Supplies
    15V
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
  • Configuration
    3 Phase
  • Max Supply Voltage
    20V
  • Min Supply Voltage
    12V
  • Nominal Supply Current
    120μA
  • Output Current
    10A
  • Turn On Delay Time
    470 ns
  • Turn-Off Delay Time
    615 ns
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    10A
  • Height
    22.3mm
  • Length
    61.976mm
  • Width
    5mm