  • IRF200B211
IRF200B211
advertisement
Manufacturer No:
IRF200B211
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IRF200B211
Package:
TO-220-3
Datasheet:
IRF200B211
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IRF200B211
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2013
  • Series
    HEXFET®, StrongIRFET™
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    170mOhm
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Power Dissipation-Max
    80W Tc
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    170m Ω @ 7.2A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4.9V @ 50μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    790pF @ 50V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    12A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    23nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    200V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Continuous Drain Current (ID)
    12A