  • IRFP22N50APBF
IRFP22N50APBF
advertisement
Manufacturer No:
IRFP22N50APBF
Manufacturer:
Vishay Siliconix
HK JDW NO:
880-IRFP22N50APBF
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IRFP22N50APBF
Description:
MOSFET N-CH 500V 22A TO-247AC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IRFP22N50APBF
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
  • Weight
    38.000013g
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    230mOhm
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Current Rating
    22A
  • Number of Elements
    1
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation-Max
    277W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    277W
  • Turn On Delay Time
    26 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    230mOhm @ 13A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    3450pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    22A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    120nC @ 10V
  • Rise Time
    94ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    500V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Fall Time (Typ)
    47 ns
  • Turn-Off Delay Time
    47 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    22A
  • Threshold Voltage
    4V
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    30V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    500V
  • Input Capacitance
    3.45nF
  • Recovery Time
    850 ns
  • Drain to Source Resistance
    230mOhm
  • Rds On Max
    230 mΩ
  • Nominal Vgs
    2 V
  • Height
    20.7mm
  • Length
    15.87mm
  • Width
    5.31mm