  • IRFR020TRR
IRFR020TRR
advertisement
Manufacturer No:
IRFR020TRR
Manufacturer:
Vishay Siliconix
HK JDW NO:
880-IRFR020TRR
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
IRFR020TRR
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 100mOhm @ 8.4A, 10V ±20V 640pF @ 25V 25nC @ 10V 60V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Quantity:
In Stock : 7721
Step5Bar-code shipping tag
IRFR020TRR
    Select All
  • Factory Lead Time
    32 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
    D-Pak
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Power Dissipation-Max
    2.5W Ta 42W Tc
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    100mOhm @ 8.4A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    640pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    14A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    25nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    60V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Continuous Drain Current (ID)
    14A
  • Input Capacitance
    640pF
  • Rds On Max
    100 mΩ