  • IRG5K15FF06Z
IRG5K15FF06Z
advertisement
Manufacturer No:
IRG5K15FF06Z
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IRG5K15FF06Z
Package:
EZIRPACK 1™ Module
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IRG5K15FF06Z
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    EZIRPACK 1™ Module
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    2014
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Power Dissipation
    140W
  • Configuration
    Three Phase Inverter
  • Power - Max
    140W
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.1V
  • Max Collector Current
    30A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    1mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Input Capacitance
    900pF
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 15A
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    0.9nF @ 25V