  • IRG5K400HF06B
IRG5K400HF06B
advertisement
Manufacturer No:
IRG5K400HF06B
HK JDW NO:
376-IRG5K400HF06B
Package:
POWIR® 62 Module
Datasheet:
IRG5K400HF06B
Description:
IGBT MOD 600V 670A POWIR 62
Step5Bar-code shipping tag
IRG5K400HF06B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    POWIR® 62 Module
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Max Power Dissipation
    1.62kW
  • Configuration
    Half Bridge
  • Power - Max
    1620W
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.1V
  • Max Collector Current
    670A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    2mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Input Capacitance
    25nF
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 400A
  • NTC Thermistor
    No
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    25nF @ 25V