  • IRG5U50HH12E
IRG5U50HH12E
advertisement
Manufacturer No:
IRG5U50HH12E
HK JDW NO:
376-IRG5U50HH12E
Package:
POWIR ECO 2™ Module
Datasheet:
IRG5U50HH12E
Description:
IGBT MOD 1200V 85A POWIR ECO 2
Step5Bar-code shipping tag
IRG5U50HH12E
  • Package / Case
    POWIR ECO 2™ Module
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Max Power Dissipation
    390W
  • Configuration
    Full Bridge Inverter
  • Power - Max
    390W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    3.5V
  • Max Collector Current
    85A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    1mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Input Capacitance
    6nF
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.5V @ 15V, 50A
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    6nF @ 25V