  • IRG8P50N120KD-EPBF
IRG8P50N120KD-EPBF
advertisement
Manufacturer No:
IRG8P50N120KD-EPBF
HK JDW NO:
376-IRG8P50N120KD-EPBF
Package:
TO-247-3
Step5Bar-code shipping tag
IRG8P50N120KD-EPBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Weight
    6.500007g
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Power Dissipation
    350W
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Element Configuration
    Single
  • Input Type
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2V
  • Max Collector Current
    50A
  • Reverse Recovery Time
    170 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    80A
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    1.7V
  • Test Condition
    600V, 35A, 5 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2V @ 15V, 35A
  • Gate Charge
    315nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    105A
  • Td (on/off) @ 25°C