  • IRGP20B120UD-EP
IRGP20B120UD-EP
advertisement
Manufacturer No:
IRGP20B120UD-EP
HK JDW NO:
376-IRGP20B120UD-EP
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IRGP20B120UD-EP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IRGP20B120UD-EP
  • Max Collector Current
    40A
  • Reverse Recovery Time
    300 ns
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AD
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    3.05V
  • Turn On Time
    70 ns
  • Test Condition
    600V, 20A, 5 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    4.85V @ 15V, 40A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    228 ns
  • IGBT Type
    NPT
  • Gate Charge
    169nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    120A
  • Switching Energy
    850μJ (on), 425μJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    6V
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1999
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Voltage - Rated DC
    1.2kV
  • Max Power Dissipation
    300W
  • Current Rating
    40A
    Single
  • Power Dissipation
    300W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Input Type
    Standard
  • Turn On Delay Time
    50 ns
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Rise Time
    20ns
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Turn-Off Delay Time
    204 ns
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    4.85V