  • IRGS10B60KDTRLP
IRGS10B60KDTRLP
advertisement
Manufacturer No:
IRGS10B60KDTRLP
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IRGS10B60KDTRLP
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
IRGS10B60KDTRLP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IRGS10B60KDTRLP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    156W
  • Transistor Application
    MOTOR CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.2V
  • Max Collector Current
    22A
  • Reverse Recovery Time
    90 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Max Breakdown Voltage
    600V
  • Turn On Time
    50 ns
  • Test Condition
    400V, 10A, 47 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.2V @ 15V, 10A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    276 ns
  • IGBT Type
    NPT
  • Gate Charge
    38nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    44A
  • Td (on/off) @ 25°C
    30ns/230ns
  • Switching Energy
    140μJ (on), 250μJ (off)
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    260.39037mg
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Power Dissipation
    156W