  • IS42S16160G-6BL
IS42S16160G-6BL
advertisement
Manufacturer No:
IS42S16160G-6BL
HK JDW NO:
413-IS42S16160G-6BL
Package:
54-TFBGA
Datasheet:
Description:
Surface Mount 54 Pin Memory IC 256 Mb kb 8mm mm 160mA mA
Quantity:
In Stock : 15
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
IS42S16160G-6BL
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    54
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    AUTO/SELF REFRESH
  • Technology
    SDRAM
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    54
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Memory Size
    256Mb 16M x 16
  • Number of Ports
    1
  • Nominal Supply Current
    160mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Clock Frequency
    166MHz
  • Access Time
    5.4ns
    Parallel
  • Data Bus Width
    16b
  • Organization
    16MX16
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    16
  • Address Bus Width
    15b
  • Density
    256 Mb
  • Standby Current-Max
    0.004A
  • I/O Type
    COMMON
  • Refresh Cycles
    8192
  • Sequential Burst Length
    1248FP
  • Interleaved Burst Length
    1248
  • Length
    8mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    54-TFBGA
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA