  • IS61LPS12836A-200B2I
IS61LPS12836A-200B2I
advertisement
Manufacturer No:
IS61LPS12836A-200B2I
HK JDW NO:
413-IS61LPS12836A-200B2I
Package:
119-BBGA
Datasheet:
Description:
119 Pin Memory IC 4.5 Mb kb 22mm mm
Step5Bar-code shipping tag
IS61LPS12836A-200B2I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    119-BBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    119
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    119
  • ECCN Code
    3A991.B.2.A
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • Technology
    SRAM - Synchronous, SDR
  • Voltage - Supply
    3.135V~3.465V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.135V
  • Memory Size
    4.5Mb 128K x 36
  • Number of Ports
    4
  • Memory Type
    Volatile
  • Clock Frequency
    200MHz
  • Supply Current-Max
    0.21mA
  • Access Time
    3.1ns
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    128KX36
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    36
  • Address Bus Width
    17b
  • Density
    4.5 Mb
  • Standby Current-Max
    0.075A
  • I/O Type
    COMMON
  • Length
    22mm