  • IS61QDB22M18-250M3
IS61QDB22M18-250M3
advertisement
Manufacturer No:
IS61QDB22M18-250M3
HK JDW NO:
413-IS61QDB22M18-250M3
Package:
165-LBGA
Description:
Surface Mount 165 Pin Memory IC 36 Mb kb 17mm mm 700mA mA 18b b
Step5Bar-code shipping tag
IS61QDB22M18-250M3
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    165-LBGA
  • Number of Pins
    165
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    165
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • Technology
    SRAM - Synchronous, QUAD
  • Voltage - Supply
    1.71V~1.89V
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.89V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.71V
  • Memory Size
    36Mb 2M x 18
  • Number of Ports
    2
  • Nominal Supply Current
    700mA
  • Clock Frequency
    250MHz
  • Access Time
    7.5ns
  • Memory Width
    18
  • Address Bus Width
    20b
  • Density
    36 Mb
  • I/O Type
    SEPARATE
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    18b
  • Standby Voltage-Min
    1.71V
  • Height Seated (Max)
    1.7mm
  • Length
    17mm