  • IS61QDB42M18C-250M3
IS61QDB42M18C-250M3
advertisement
Manufacturer No:
IS61QDB42M18C-250M3
HK JDW NO:
413-IS61QDB42M18C-250M3
Package:
165-LBGA
Datasheet:
Description:
Memory IC 17mm mm
Step5Bar-code shipping tag
IS61QDB42M18C-250M3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    165-LBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    165
  • ECCN Code
    3A991.B.2.A
  • HTS Code
  • Technology
    SRAM - Synchronous, QUAD
  • Voltage - Supply
    1.71V~1.89V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • JESD-30 Code
    R-PBGA-B165
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.89V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.71V
  • Memory Size
    36Mb 2M x 18
  • Memory Type
    Volatile
  • Clock Frequency
    250MHz
  • Access Time
    8.4ns
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    2MX18
  • Memory Width
    18
  • Memory Density
    37748736 bit
  • Length
    17mm
  • Height Seated (Max)
    1.4mm
  • Width
    15mm