  • IS82C54-10Z96
IS82C54-10Z96
advertisement
Manufacturer No:
IS82C54-10Z96
HK JDW NO:
391-IS82C54-10Z96
Package:
PLCC
Datasheet:
IS82C54-10Z96
Description:
5V Programmable Timers 28 Pins 10MHz 5V PLCC
Step5Bar-code shipping tag
IS82C54-10Z96
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    PLCC
  • Number of Pins
    28
  • Published
    1996
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    10MHz
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Operating Supply Current
    10mA
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    TIMER, PROGRAMMABLE
  • Number of Bits
    16
  • Propagation Delay
    100 ns
  • Number of Timers/Counters
    1
  • High Level Output Current
    -2.5mA
  • External Data Bus Width
    8
  • Low Level Output Current
    2.5mA
  • Information Access Method
    PARALLEL, DIRECT ADDRESS
  • Height Seated (Max)
    4.57mm