  • ISL12027IB27AZ-T
ISL12027IB27AZ-T
advertisement
Manufacturer No:
ISL12027IB27AZ-T
HK JDW NO:
668-ISL12027IB27AZ-T
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
ISL12027IB27AZ-T
Description:
8 Pin ISL12027 Real Time ClocksAlarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
Purchasing and Inquiry
ISL12027IB27AZ-T Overview
There is a package 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) that contains real time clocks.In this case, time clock is packaged in the way of Tape & Reel (TR).The supply voltage of this electrical RTC is 2.7V~5.5V.There is a type of electrical real time clock Clock/Calendar associated with this real time clock.There is an electronic component mounted in the way of Surface Mount.Maintaining a constant temperature of -40°C~85°C is essential for safe operation.When operating, electronic time clocks are possible to ensure that Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer are maintained.As it has 8 pins, it is equipped with the necessary features.ISL12027 are a family of objects that belongs to RTCs .A voltage of 1.8V~5.5V is required for the supply of this electrical digital time clock.
ISL12027IB27AZ-T Features
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
8 pin count
ISL12027IB27AZ-T Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. ISL12027IB27AZ-T Real Time Clocks applications.
  • Medicine Dispenser
  • Embedded Time Stamping
  • Electronic metering
  • Battery backed up systems
  • White goods
  • Digital Recording
  • Telecommunications
  • Medical Equipment
  • Server
  • IoT
Step5Bar-code shipping tag
ISL12027IB27AZ-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Feature
    Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Clock/Calendar
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    ISL12027
  • Pin Count
    8
  • Interface
    I2C, 2-Wire Serial
  • Time Format
    HH:MM:SS (12/24 hr)
  • Date Format
    YY-MM-DD-dd
  • Current - Timekeeping (Max)
    10μA~20μA @ 2.7V~5.5V
  • Voltage - Supply, Battery
    1.8V~5.5V