  • ISL12027IV27AZ
ISL12027IV27AZ
advertisement
Manufacturer No:
ISL12027IV27AZ
HK JDW NO:
668-ISL12027IV27AZ
Package:
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
ISL12027IV27AZ
Description:
8 Pin ISL12027 Real Time ClocksAlarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
Purchasing and Inquiry
ISL12027IV27AZ Overview
In the 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package, real time clocks is embedded.The package is in the form of Tube.As far as the supply voltage for this electrical RTC is concerned, it is 2.7V~5.5V.An electrical real time clock of this type is called a Clock/Calendar.It should be noted that the real time clock (RTC) is mounted in the way of Surface Mount.-40°C~85°C should be the operating temperature.When operating, Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer can be ensured.There are 8 pins on it.There are only one family in which RTCs belongs, and that are ISL12027.There is 1.8V~5.5V supply voltage for this electrical digital time clock.
ISL12027IV27AZ Features
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
8 pin count
ISL12027IV27AZ Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. ISL12027IV27AZ Real Time Clocks applications.
  • Network Hubs
  • Automotive
  • High duration timers
  • Embedded Time Stamping
  • Accurate high duration timer
  • Telecommunications
  • Hand-Held Devices
  • Set-Top Box
  • Printers
  • Digital Recording
Step5Bar-code shipping tag
ISL12027IV27AZ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2010
  • Feature
    Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Clock/Calendar
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    ISL12027
  • Pin Count
    8
  • Interface
    I2C, 2-Wire Serial
  • Time Format
    HH:MM:SS (12/24 hr)
  • Date Format
    YY-MM-DD-dd
  • Current - Timekeeping (Max)
    10μA~20μA @ 2.7V~5.5V
  • Voltage - Supply, Battery
    1.8V~5.5V