  • ISL12027IV27Z-T
ISL12027IV27Z-T
advertisement
Manufacturer No:
ISL12027IV27Z-T
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-ISL12027IV27Z-T
Package:
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
ISL12027IV27Z-T
Description:
Real Time ClocksAlarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
Purchasing and Inquiry
ISL12027IV27Z-T Overview
real time clocks is located in package 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).The package is in the form of Tape & Reel (TR).A voltage of 2.7V~5.5V is supplied to this electrical RTC.This electrical real time clock has the type Clock/Calendar.There is an electronic component mounted in the way of Surface Mount.Ideally, the operating temperature should be -40°C~85°C.Operating with Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer are possible.The supply voltage of this electrical digital time clock is 1.8V~5.5V.
ISL12027IV27Z-T Features
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
ISL12027IV27Z-T Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC ISL12027IV27Z-T Real Time Clocks applications.
  • Electronic metering
  • Mobile telephones
  • Industrial
  • Time keeping application
  • GPS/Telematics Devices
  • Medical Equipment
  • Printers and copiers
  • Daily alarms
  • Network powered devices
  • Health Care
Step5Bar-code shipping tag
ISL12027IV27Z-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Supplier Device Package
    8-TSSOP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Feature
    Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Clock/Calendar
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Interface
    I2C, 2-Wire Serial
  • Time Format
    HH:MM:SS (12/24 hr)
  • Date Format
    YY-MM-DD-dd
  • Current - Timekeeping (Max)
    10μA~20μA @ 2.7V~5.5V
  • Voltage - Supply, Battery
    1.8V~5.5V