  • ISL12028IB27AZ-T
ISL12028IB27AZ-T
advertisement
Manufacturer No:
ISL12028IB27AZ-T
HK JDW NO:
391-ISL12028IB27AZ-T
Package:
SOIC
Datasheet:
ISL12028IB27AZ-T
Description:
14 Terminations3.3V 14, 14 Pin Real Time ClocksTimer or RTC Subcategory0.032MHz Min 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
ISL12028IB27AZ-T Overview
You can find real time clocks in package SOIC among the other packages that are available.Tape & Reel is the way in which time clock is packaged.In 14 terminations, a transmission line is terminated with an impedance-matched RTC module.A voltage of 3.3V is applied to this electronic component.There are 14, 14 pins on it.In Timer or RTC, this part is included.Real time clocks' output frequency should not exceed 0.032MHz.Mounting type is Surface Mount.It operates from 3/5V power supplies.High efficiency requires a 3.3V supply voltage.RTC time is recommended that the operating temperature be above -40°C.A temperature lower than 85°C should be used for operating.A minimum voltage of 2.7V is required for operation.This real time clock operates with a max supply voltage of 5.5V.
ISL12028IB27AZ-T Features
SOIC package
14 terminations
14, 14 pin count
3/5V power supplies
Be maintained at 3.3V for high efficiency.
ISL12028IB27AZ-T Applications
  • Battery backed up systems
  • Automotive
  • IoT
  • Medicine Dispenser
  • Portable Instruments
  • Security Systems
  • Portable Instruments
  • Set-Top Box
  • Medical Devices
  • Modem
Step5Bar-code shipping tag
ISL12028IB27AZ-T
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Timer or RTC
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    14, 14
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G14
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    2-Wire, I2C, Serial
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Clock Frequency
    0.032MHz
  • Logic Function
    Clock
  • Time Format
    HH:MM:SS
  • Date Format
    YY-MM-DD-dd
  • Time-Min
    SECONDS
  • Interrupt Capability
    Y
  • Volatile
    YES
  • Information Access Method
    I2C
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    8.65mm
  • Width
    3.9mm