  • ISL22343UFV20Z
ISL22343UFV20Z
advertisement
Manufacturer No:
ISL22343UFV20Z
HK JDW NO:
391-ISL22343UFV20Z
Package:
TSSOP
Datasheet:
ISL22343UFV20Z
Description:
20 Terminations3.3V Digital PotentiometersI2C256 PositionsMin 2.25V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
ISL22343UFV20Z Overview
There is a TSSOP package containing it.At Non-Volatile, this pentometer is stored for the first time.The digital potentiometer embeds 4 circuits.Positions 256 make up this pentometer.20 terminations are designed in digital potentiometer.For your reference, this programmable potentiometer contains 1 functions.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 50000Ohm.It operates on 3.3V and is powered by it.You can limit the flow by using 50kOhm.Mounted by Surface Mount.This potentiameter gets 20 pins on it.Its type of converter can be classify by DIGITAL POTENTIOMETER.When the potentiometer is supplied with 5V voltage, it conducts.It ensures stability of the digital resistor if it runs at its maximum 125°C.This electronic potentiometer operates at -40°C degrees Celsius at a minimum temperature to ensure reliability.Components in the electronic component are from the family Digital Potentiometers.There is a maximum voltage limit of 5.5V for the supply.A electronic potentiometer minimum supply voltage of 2.25V can be used.
ISL22343UFV20Z Features
Available in TSSOP package
4 Circuits
20 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
ISL22343UFV20Z Applications
  • Automotive electronics
  • Sensor trimming instrumentation
  • Gas detection circuit
  • Industrial control
  • Communication device
  • Programmable I to V converter
  • Motor control
  • Sensor auto referencing circuits
  • Used as variable resistor
  • Joysticks
Step5Bar-code shipping tag
ISL22343UFV20Z
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Number of Pins
    20
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    45 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    4
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.25V
  • Nominal Supply Current
    6μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    0.25 kHz
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    6.5mm