  • ISL22349UFV14Z
ISL22349UFV14Z
advertisement
Manufacturer No:
ISL22349UFV14Z
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-ISL22349UFV14Z
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
ISL22349UFV14Z
Description:
14 Terminations3.3V 14 Pin Digital PotentiometersXDCP? Series I2C128 Positions
Purchasing and Inquiry
ISL22349UFV14Z Overview
Package 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) contains it.As of Non-Volatile, this pentometer has been stored.Embedded in this digital potentiometer are 4 circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tube package.A 128 tap protects this pentometer from overcurrents.In total, pentometer has 128 positions.A termination of 14 is intended.As a reference, this programmable potentiometer includes 4 functions.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 50000Ohm.In order for it to perform, it relies on 3.3V.The digi devices displays 14 pins.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of 2.7V~5.5V.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~125°C range.There is a possibility of limiting the flow by 50kOhm.Selectable Address can be found using this digital variable resistor.
ISL22349UFV14Z Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
ISL22349UFV14Z Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC ISL22349UFV14Z Digital Potentiometers applications.
  • Programmable power supplies
  • Low power system
  • Household appliances
  • Sensor trimming instrumentation
  • Programmable I to V converter
  • Adjustable current control
  • Used as voltage divider
  • Adjustable gain amplifiers
  • Medical equipment
  • Voltage control
Step5Bar-code shipping tag
ISL22349UFV14Z
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Selectable Address
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Temperature Coefficient
    80 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    14
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    4
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    128
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    70
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±80ppm/°C
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    5mm