  • ISL22414TFU10Z
ISL22414TFU10Z
advertisement
Manufacturer No:
ISL22414TFU10Z
HK JDW NO:
391-ISL22414TFU10Z
Package:
MSOP
Datasheet:
ISL22414TFU10Z
Description:
10 Terminations3.3V 10 Pin Digital PotentiometersSPI256 PositionsMin 2.25V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
ISL22414TFU10Z Overview
A package containing MSOP files contains it.As of Non-Volatile, this pentometer has been stored.256 positions make up the pentometer.The terminations are set at 10.As a reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 100000Ohm.It operates on 3.3V and is powered by it.In the digi devices, 10 pins can be seen.Flow can be restricted using 100kOhm.Mounted to Surface Mount is digital potentiometer.The potentiameter has a total of 10 pins.Depending on its type, a converter is classified as DIGITAL POTENTIOMETER.At 3.3V, the potentiometer conducts.It ensures stability of the digital resistor if it runs at its maximum 125°C.This electronic potentiometer operates at -40°C degrees Celsius at a minimum temperature to ensure reliability.Digital Potentiometers family pentometer are used.The maximum supply voltage it can handle is 5.5V.2.25V is the minimum supply voltage that it can work with.On the programmable potentiometer, there are 1 channels.
ISL22414TFU10Z Features
Available in MSOP package
10 pins
Operate supply voltage at the range of 3.3V
ISL22414TFU10Z Applications
  • Automotive electronics
  • Used as programmable gain amplifier
  • Household appliances
  • Healthcare Products
  • Programmable low pass filter
  • Analogue circuit
  • Power calibration
  • Medical equipment
  • Programmable voltage regulator
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
Step5Bar-code shipping tag
ISL22414TFU10Z
    Select All
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    10
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
  • Number of Channels
    1
  • Interface
    SPI
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.25V
  • Nominal Supply Current
    -1.2mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    0.12 kHz
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    MSOP
  • Number of Pins
    10
  • Published
    2004
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • Number of Terminations
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    50 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm