  • ISL22424TFV14Z
ISL22424TFV14Z
advertisement
Manufacturer No:
ISL22424TFV14Z
HK JDW NO:
391-ISL22424TFV14Z
Package:
TSSOP
Datasheet:
ISL22424TFV14Z
Description:
14 Terminations3.3V Digital PotentiometersSPI256 PositionsMin 2.25V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
ISL22424TFV14Z Overview
It is contained in TSSOP pacakge.The pentometer is stored from Non-Volatile.The digital potentiometer embeds 2 circuits.The number of positions is 256.Digital potentiometer is designed for terminations of 14.As a reference, this programmable potentiometer includes 2 functions.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 10000Ohm.Powered by 3.3V, it delivers its performance.A flow rate limit of 100kOhm is possible.Amount Surface Mount mounts the potentionmeter.The potentiameter has 14 pins.A converter can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER based on its type.At 3.3V, the potentiometer conducts.It is best to have the maximum setting 125°C in order to ensure a stable operation of the digital resistor.The temperature must be kept below -40°C in order to maintain reliability.Digital Potentiometers family pentometer are used.There is a maximum voltage limit of 5.5V for the supply.The unit can be powered by a voltage as low as 2.25V.
ISL22424TFV14Z Features
Available in TSSOP package
2 Circuits
14 pins
Operate supply voltage at the range of 3.3V
ISL22424TFV14Z Applications
  • Automatic detection of equipment
  • Programmable low pass filter
  • Adjusting the LCD Display
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Low power system
  • Power calibration
  • Noise-free volume controller
  • Audio level control
  • Refrigerator
  • LEDs
Step5Bar-code shipping tag
ISL22424TFV14Z
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    45 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    2
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.25V
  • Nominal Supply Current
    -1.2mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    0.12 kHz
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm