  • ISL22424WFR16Z
ISL22424WFR16Z
advertisement
Manufacturer No:
ISL22424WFR16Z
HK JDW NO:
668-ISL22424WFR16Z
Package:
16-TQFN Exposed Pad
Datasheet:
ISL22424WFR16Z
Description:
16 Terminations3.3V 16 Pin ISL22424 Digital PotentiometersXDCP? Series SPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
ISL22424WFR16Z Overview
There are 16-TQFN Exposed Pad packages in this package.Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.The digital potentiometer embeds 2 circuits.It is accessible in the Tube package to secure the digital analogic.In this pentometer, there are 256 taps to prevent overcurrent.Positions 256 make up this pentometer.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 16.For your reference, this programmable potentiometer contains 2 functions.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 10000Ohm.The performance of this product is a result of 3.3V.The digi devices show 16 pins.The mount should be done in the direction of Surface Mount.It can supply voltages up to ±2.25V~5.5V.With this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~125°C.You can limit the flow by using 10kOhm.Pentometer is a member of ISL22424 family.A maximum supply current of 1mA was set.
ISL22424WFR16Z Features
Available in 16-TQFN Exposed Pad package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
ISL22424WFR16Z Applications
  • Automated caliberation
  • Joysticks
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Audio Volume control
  • Used as programmable gain amplifier
  • Motor control
  • Audio level control
  • Modern office equipment
  • Industrial control
  • Testing equipment
Step5Bar-code shipping tag
ISL22424WFR16Z
    Select All
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    ±2.25V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    ISL22424
  • Pin Count
    16
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N16
  • Configuration
    Potentiometer
  • Number of Circuits
    2
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Supply Current-Max
    1mA
  • Bandwidth
    1 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    70
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±85ppm/°C
  • Height Seated (Max)
    1.03mm
  • Length
    4mm
  • Width
    4mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-TQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Temperature Coefficient
    85 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm