  • ISL22446WFRT20Z-TK
ISL22446WFRT20Z-TK
advertisement
Manufacturer No:
ISL22446WFRT20Z-TK
HK JDW NO:
391-ISL22446WFRT20Z-TK
Package:
Description:
20, 20 Pin Digital PotentiometersSPI128 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
ISL22446WFRT20Z-TK Overview
The pentometer is stored from Non-Volatile.This digital potentiometer contains 4 embedded circuits.There are 128 positions in pentometer.The digi devices has 20, 20 pins.Flow can be restricted using 10kOhm.A mount of Surface Mount is used for digital potentiometer.When the supply voltage is 5V, the potentiometer conducts.Stability is ensured by the maximum 125°C.For reliability, it must operate at -40°C degrees Celsius.It can handle a maximum supply voltage of 5.5V.It can work with the minimum supply voltage of 2.7V.
ISL22446WFRT20Z-TK Features
4 Circuits
Operate supply voltage at the range of 5V
ISL22446WFRT20Z-TK Applications
  • Bias adjustment circuits
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Industrial control circuits
  • Automatic detection of equipment
  • Household appliances
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Programmable power supplies
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Power supply
  • Power meter
Step5Bar-code shipping tag
ISL22446WFRT20Z-TK
  • Temperature Coefficient
    50 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Pin Count
    20, 20
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    4
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Nominal Supply Current
    3mA