  • ISL22511UFRU10Z-TK
ISL22511UFRU10Z-TK
advertisement
Manufacturer No:
ISL22511UFRU10Z-TK
HK JDW NO:
391-ISL22511UFRU10Z-TK
Package:
Description:
10 Terminations3.3V Digital Potentiometers2-Wire32 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
ISL22511UFRU10Z-TK Overview
This pentometer begins to be stored by Non-Volatile.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tape & Reel package.Positions 32 make up this pentometer.This termination is designed for 10.For your reference, this programmable potentiometer contains 1 functions.As shown, the total resistance of the speed potentiometers will be 50000Ohm.The performance of 3.3V is provided by 3.3V.The flow can be limited by 50kOhm.Surface Mount mounts digital potentiometer.There are 10 pins on this potentiameter.A converter of this type can be categorized as DIGITAL POTENTIOMETER.Potentiometers conduct when the supply voltage is 3.3V.The potentiameter is capable of delivering voltage at 3/5V.As long as 125°C is set, the digital resistor will run steadily.The system requires a minimum operating temperature of -40°C to maintain reliability.This electronic component belongs to the family Digital Potentiometers.It can handle a maximum supply voltage of 5.5V.In order to function, the supply voltage must be at least 0.
ISL22511UFRU10Z-TK Features
1 Circuits
10 pins
Operate supply voltage at the range of 3.3V
ISL22511UFRU10Z-TK Applications
  • Adjusting the LCD Display
  • Refrigerator
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Low power system
  • Sensor auto referencing circuits
  • Bias adjustment circuits
  • Audio level control
  • Industrial control
  • Optic fiber network
  • Power supply
Step5Bar-code shipping tag
ISL22511UFRU10Z-TK
    Surface Mount
  • Number of Pins
    10
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    10
  • Temperature Coefficient
    125 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    32
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
  • Interface
    2-Wire
  • Number of Circuits
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Nominal Supply Current
    150μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    0.075 kHz
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Height Seated (Max)
    0.55mm