  • ISL23511UFRU10Z-TK
ISL23511UFRU10Z-TK
advertisement
Manufacturer No:
ISL23511UFRU10Z-TK
HK JDW NO:
391-ISL23511UFRU10Z-TK
Package:
Description:
10 Terminations3.3V Digital Potentiometers2-Wire32 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
ISL23511UFRU10Z-TK Overview
Volatile starts the process of storing this pentometer.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.There are 32 positions in pentometer.Digital potentiometer is designed for terminations of 10.This programmable potentiometer includes 1 functions for your reference.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 50000Ohm.In order for it to perform, it relies on 3.3V.In this case, the flow can be limited by 50kOhm.Amount Surface Mount mounts the potentionmeter.10 pins are present on this potentiameter.It can be classified as a DIGITAL POTENTIOMETER converter.Potentiometers conduct when the supply voltage is 5V.It ensures stability of the digital resistor if it runs at its maximum 125°C.The temperature must be kept below -40°C in order to maintain reliability.The pentometer belong to the Digital Potentiometers family.The maximum supply voltage it can handle is 5.5V.In order to function, the supply voltage must be at least 0.
ISL23511UFRU10Z-TK Features
1 Circuits
10 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
ISL23511UFRU10Z-TK Applications
  • Automatic detection of equipment
  • Communication device
  • Optic fiber network
  • Low power system
  • LEDs
  • Testing equipment
  • Refrigerator
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Programmable I to V converter
  • Sensor auto referencing circuits
Step5Bar-code shipping tag
ISL23511UFRU10Z-TK
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Number of Pins
    10
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    125 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    32
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
  • Interface
    2-Wire
  • Number of Circuits
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Nominal Supply Current
    150μA
  • Memory Type
    Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    0.075 kHz
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Height Seated (Max)
    0.55mm