  • ISL59420IUZ-T7
ISL59420IUZ-T7
advertisement
Manufacturer No:
ISL59420IUZ-T7
HK JDW NO:
668-ISL59420IUZ-T7
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
ISL59420IUZ-T7
Description:
10 TerminationsISL59420 Video Amps Modules 1 Functions1462V/μs
Purchasing and Inquiry
ISL59420IUZ-T7 Overview
There is a Tape & Reel (TR) package attached to class d amplifier.For the sake of reducing space, class d amp is accessible in the 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package.High performance makes audio amplifier an excellent choice for 2:1 Multiplexer-Amplifier.Mounting audio power amplifier on the PCB is done using the Surface Mount method.With the use of 1 circuits, the audio ic is capable of achieving an enhanced level of flexibility.In order to find audio amp, use its base part number ISL59420.Audio digital amplifier has a pin count of 10 on audio digital amplifier.10 terminations make up digital amplifiers structure.Its -3db bandwidth is 420MHz.This amplifier is powered by a current of 11mA.There are currently 2 channels available.The 5V supply voltage enables high efficiency.Under 85°C, the operating temperature is recommended.Work should be done at a temperature of at least -40°C.As this audio amp uses an analog IC, it is VIDEO MULTIPLEXER.
ISL59420IUZ-T7 Features
2 channels
ISL59420IUZ-T7 Applications
  • Telematics control unit
  • Analog and Digital Mixing Consoles
  • External Audio Amplifiers
  • Aftermarket telematics
  • Professional Audio Equipment
  • Automotive active noise cancellation
  • HiFi Audio System Equipment
  • Premium Audio
  • High-Fidelity (HiFi) Headphone Drivers
  • Automotive external amplifier
Step5Bar-code shipping tag
ISL59420IUZ-T7
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    10
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Applications
    2:1 Multiplexer-Amplifier
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    ISL59420
  • Pin Count
    10
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Channels
    2
  • Number of Circuits
    1
  • Analog IC - Other Type
    VIDEO MULTIPLEXER
  • Current - Supply
    11mA
  • Slew Rate
    1462V/μs
  • Neg Supply Voltage-Nom (Vsup)
    -5V
  • Current - Output / Channel
    130mA
  • -3db Bandwidth
    420MHz
  • Off-state Isolation-Nom
    75 dB
  • Length
    3mm