  • ISL89160FRTBZ-T
ISL89160FRTBZ-T
advertisement
Manufacturer No:
ISL89160FRTBZ-T
HK JDW NO:
668-ISL89160FRTBZ-T
Package:
8-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
ISL89160FRTBZ-T
Purchasing and Inquiry
ISL89160FRTBZ-T Overview
Its 8-WDFN Exposed Pad package is adopted for higher flexibility.Tape & Reel (TR) is the packaging method.The configuration is supported by 2 drivers.The device is mounted in the direction of Surface Mount.In the absence of a 4.5V~16V supply voltage, it can demonstrate its superiority.N-Channel MOSFET is the gate type used for this design.-40°C~125°C TJ is the allowed temperature range for this device.Mosfet driver uses Non-Inverting as Mosfet drivers input type.Numerous related parts are available for its base part number ISL89160.Mosfet driver is equipped wMosfet driverh an interface chip AND GATE BASED MOSFET DRIVER.
ISL89160FRTBZ-T Features
Embedded in the Tape & Reel (TR) package
2 drivers
Employing a gate type of N-Channel MOSFET
ISL89160FRTBZ-T Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. ISL89160FRTBZ-T gate drivers applications.
  • High current laser/LED systems
  • General Purpose 3-Phase Inverter
  • Isolated Supplies for Motor Control
  • Line drivers
  • Topologies
  • Active Clamp Flyback or Forward and Synchronous Rectifier
  • Commercial and agricultural vehicles (CAV)
  • LCD/LCoS/DLP portable and embedded pico projectors
  • Active filtering
  • 48 V to 12 V PoL Converters, 48 V to Low Voltage Bus Converter,
Step5Bar-code shipping tag
ISL89160FRTBZ-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-WDFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    4.5V~16V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    ISL89160
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Rise / Fall Time (Typ)
    20ns 20ns
  • Interface IC Type
    AND GATE BASED MOSFET DRIVER
  • Channel Type
    Independent
  • Number of Drivers
    2
  • Driven Configuration
    Low-Side
  • Gate Type
    N-Channel MOSFET
  • Current - Peak Output (Source, Sink)
    6A 6A
  • Logic Voltage - VIL, VIH
    1.85V 3.15V