  • ISL95710WIU10Z
ISL95710WIU10Z
advertisement
Manufacturer No:
ISL95710WIU10Z
HK JDW NO:
391-ISL95710WIU10Z
Package:
MSOP
Datasheet:
ISL95710WIU10Z
Description:
10 Terminations3.3V 10 Pin Digital PotentiometersSerial128 PositionsMin -2.7V VMax -5.5V V
Purchasing and Inquiry
ISL95710WIU10Z Overview
Package MSOP contains it.Non-Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.In this digital potentiometer, there are 1 embedded circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Bulk package.Positions are 128.It is designed 10 terminations.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 10000Ohm.The performance of the product is powered by 3.3V.On the digi devices, you can see the 10 pins.Flow can be restricted using 10kOhm.In this case, Surface Mount mounts digital potentiometer.10 pins are available on this potentiameter.Converter type DIGITAL POTENTIOMETER can be used to classify it.The potentiameter is capable of delivering voltage at +-3.3/+-5V.Having the maximum setting 85°C ensures stable operation of the digital resistor.In order to maintain reliability, it is operated at a minimum temperature of -40°C.Digital Potentiometers family pentometer are used.Maximum supply voltage is -5.5V.If the supply voltage is set to -2.7V, the electronic potentiometer can operate.To deliver its performance, the supply current need to be operated at the range of -100μA.
ISL95710WIU10Z Features
Available in MSOP package
1 Circuits
10 pins
ISL95710WIU10Z Applications
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Adjustable current control
  • Programmable low pass filter
  • Power calibration
  • Joysticks
  • Refrigerator
  • Power supply
  • Adjusting the LCD Display
  • Used as voltage divider
  • Industrial control circuits
Step5Bar-code shipping tag
ISL95710WIU10Z
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    MSOP
  • Number of Pins
    10
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    50 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Power Supplies
    +-3.3/+-5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    Serial
  • Number of Circuits
  • Max Supply Voltage
    -5.5V
  • Min Supply Voltage
    -2.7V
  • Operating Supply Current
    -100μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm