  • ISPLSI 2192VE-180LT128
ISPLSI 2192VE-180LT128
advertisement
Manufacturer No:
ISPLSI 2192VE-180LT128
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-ISPLSI 2192VE-180LT128
Package:
128-LQFP
Description:
3.3V 0.4mm PMIC ispLSI? 2000VE Series ISPLSI 2192 3.3V 128-LQFP
Purchasing and Inquiry
ISPLSI 2192VE-180LT128 Overview
Currently, there are 192 macro cells, which are low-power cell sites (towers, antennas, masts) that serve as radio coverage.It is contained in package [0].The device is programmed with 96 I/O ports.128terminations are programmed into the device.QUADis the terminal position of this electrical part.Power is provided by a supply voltage of 3.3V volts.It is a part of the family [0].Trayshould be used for packaging the chip.The device operates at a temperature of 0°C~70°C TAin order to ensure its reliability.The chip should be mounted by Surface Mount.In this case, it is a type of FPGA belonging to the ispLSI? 2000VE series.It is programmed with 128 pins.The ISPLSI 2192shows its related parts.As a building block for digital circuits, there are 8000gates.There are 48 logic elements/blocks.A power supply of 3.3Vvolts is required to operate this device.There is a maximum supply voltage (Vsup) of 3.6V.To detect the status of input signals, there are 5dedicated inputs.It is recommended that the supply voltage (Vsup) be greater than 3V.The clock frequency of this device should not exceed 125MHz.
ISPLSI 2192VE-180LT128 Features
128-LQFP package
96 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
128 pin count
3.3V power supplies
ISPLSI 2192VE-180LT128 Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation ISPLSI 2192VE-180LT128 CPLDs applications.
  • Software-driven hardware configuration
  • SFP, QSFP, QSFP-DD, OSFP, Mini-SAS HD Port Management
  • Auxiliary Power Supply Isolated and Non-isolated
  • INTERRUPT SYSTEM
  • Power Meter SMPS
  • Pattern recognition
  • POWER-SAVING MODES
  • Network Interface Card (NIC) and Host Bus Adapter (HBA)
  • PLC analog input modules
  • Power automation
Step5Bar-code shipping tag
ISPLSI 2192VE-180LT128
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    128-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    ispLSI® 2000VE
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    128
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    ISPLSI 2192
  • Pin Count
    128
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G128
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Number of I/O
    96
  • Clock Frequency
    125MHz
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Number of Gates
    8000
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    192
  • JTAG BST
    YES
  • Number of Dedicated Inputs
    5
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Delay Time tpd(1) Max
    5ns
  • Number of Logic Elements/Blocks
    48
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm