  • IT3-200P-28H(03)
IT3-200P-28H(03)
advertisement
Manufacturer No:
IT3-200P-28H(03)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-IT3-200P-28H(03)
Package:
Datasheet:
IT3-200P-28H(03)
Purchasing and Inquiry
IT3-200P-28H(03) Overview
IT3-200P-28H(03) Features
IT3 series
Package / Case: Tray
Mounting Type:Stacking
IT3-200P-28H(03) Applications
There are a lot of Hirose Electric Co Ltd IT3-200P-28H(03) Rectangular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Instrumentation
  • Data Technology
  • Transportation
  • Datacom
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Telecommunications
  • Medical technology
  • Automotive Electronics
Step5Bar-code shipping tag
IT3-200P-28H(03)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Stacking
  • Housing Material
    Polymer
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2016
  • Series
    IT3
  • Feature
    Locking
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Connector Type
    Interposer
  • Number of Positions
    200
  • Number of Rows
    40
  • Voltage - Rated
    50V
  • Pitch
    0.069 1.75mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    1A
  • Contact Finish
    Gold
  • Contact Finish Thickness
    30.0μin 0.76μm
  • Stack Height (Mating)
    15mm ~ 40mm
  • Stack Height
    28mm