  • ITS4130QEPDXUMA1
ITS4130QEPDXUMA1
advertisement
Manufacturer No:
ITS4130QEPDXUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-ITS4130QEPDXUMA1
Package:
14-TSSOP (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
ITS4130QEPDXUMA1
Description:
N-Channel PMIC PROFET? Series 14-TSSOP (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
ITS4130QEPDXUMA1 Overview
The package is in the form of a Tape & Reel (TR).In the 14-TSSOP (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad package, it is included.The lighting driver has the mounting type Surface Mount.The switch type of this switch is General Purpose.To ensure reliable operation, set the temperature to -40°C~150°C TJ.There is a default setting of 4 for output.A voltage of Not Required is used to power it.The maximum output voltage is N-Channel volts.Features of the lighting driver are Auto Restart.The maximum output of the LED driving board is 650mAV.It is included in the PROFET? series.
ITS4130QEPDXUMA1 Features
ITS4130QEPDXUMA1 Applications
There are a lot of Infineon Technologies ITS4130QEPDXUMA1 Power Switches ICs applications.
  • Handheld Devices
  • Set-top-box
  • Portable GPS Device
  • Wearable Devices
  • Notebook and Tablet Computers
  • Portable Devices
  • USB3.1 Power Delivery
  • Hard Disk Drives
  • PDAs
  • Portable Music Players
Step5Bar-code shipping tag
ITS4130QEPDXUMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PROFET®
  • Feature
    Auto Restart
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Outputs
    4
  • Output Type
    N-Channel
  • Interface
    On/Off
  • Current - Output (Max)
    650mA
  • Output Configuration
    High Side
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    Not Required
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Switch Type
    General Purpose
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Voltage - Load
    8V~36V
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
  • Rds On (Typ)
    130m Ω