  • IXA70I1200NA
IXA70I1200NA
advertisement
Manufacturer No:
IXA70I1200NA
HK JDW NO:
401-IXA70I1200NA
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
IXA70I1200NA
Description:
IGBT MOD 1200V 100A 350W SOT227B
Step5Bar-code shipping tag
IXA70I1200NA
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Chassis, Stud, Surface Mount
  • Mounting Type
    Chassis, Stud Mount
  • Package / Case
    SOT-227-4, miniBLOC
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    2013
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Max Power Dissipation
    350W
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
    1
  • Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    350W
  • Case Connection
    ISOLATED
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    100A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    100μA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    1.8V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 50A
    PT
  • NTC Thermistor
    No
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • VCEsat-Max
    2.1 V
  • Height
    9.6mm
  • Length
    38.23mm
  • Width
    25.25mm