  • IXBT12N300
IXBT12N300
advertisement
Manufacturer No:
IXBT12N300
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-IXBT12N300
Package:
TO-268-3, D3Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Datasheet:
IXBT12N300
Description:
IGBT 3000V 30A 160W TO268
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IXBT12N300
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2012
  • Series
    BIMOSFET™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    LOW CONDUCTION LOSS
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    160W
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    160W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    3.2V
  • Max Collector Current
    30A
  • Reverse Recovery Time
    1.4 μs
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    3kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    3000V
  • Turn On Time
    460 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.2V @ 15V, 12A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    705 ns
  • Gate Charge
    62nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    100A
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    5V