  • IXFH16N50P
IXFH16N50P
advertisement
Manufacturer No:
IXFH16N50P
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
415-IXFH16N50P
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXFH16N50P
Description:
MOSFET N-CH 500V 16A TO-247
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IXFH16N50P
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Current Rating
    16A
  • Pin Count
    3
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    300W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    300W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    23 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    400m Ω @ 8A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5.5V @ 2.5mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    2250pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    16A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    43nC @ 10V
  • Rise Time
    25ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Fall Time (Typ)
    22 ns
  • Turn-Off Delay Time
    70 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    16A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    30V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.4Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    500V
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    750 mJ
  • Height
    21.46mm
  • Length
    16.26mm
  • Width
    5.3mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    30 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ