  • IXFH21N50Q
IXFH21N50Q
advertisement
Manufacturer No:
IXFH21N50Q
Manufacturer:
IXYS
HK JDW NO:
415-IXFH21N50Q
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXFH21N50Q
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 250m Ω @ 10.5A, 10V ±30V 3000pF @ 25V 84nC @ 10V TO-247-3
Quantity:
In Stock : 15043
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
IXFH21N50Q
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    HiPerFET™
  • Published
    2004
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Resistance
    250MOhm
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    280W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    280W
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    250m Ω @ 10.5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4.5V @ 4mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    3000pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    21A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    84nC @ 10V
  • Rise Time
    28ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Fall Time (Typ)
    12 ns
  • Turn-Off Delay Time
    51 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    21A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    30V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    500V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    84A