  • IXFH340N075T2
IXFH340N075T2
advertisement
Manufacturer No:
IXFH340N075T2
Manufacturer:
IXYS
HK JDW NO:
415-IXFH340N075T2
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXFH340N075T2
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 3.2mOhm @ 100A, 10V ±20V 19000pF @ 25V 300nC @ 10V 75V TO-247-3
Quantity:
In Stock : 314
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
IXFH340N075T2
  • Factory Lead Time
    30 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Supplier Device Package
    TO-247AD (IXFH)
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    GigaMOS™, HiPerFET™, TrenchT2™
  • Published
    2009
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    935W Tc
  • Power Dissipation
    935W
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    3.2mOhm @ 100A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 3mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    19000pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    340A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    300nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    75V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Continuous Drain Current (ID)
    340A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Input Capacitance
    19nF
  • Rds On Max
    3.2 mΩ