  • IXFH35N30
IXFH35N30
advertisement
Manufacturer No:
IXFH35N30
Manufacturer:
IXYS
HK JDW NO:
415-IXFH35N30
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXFH35N30
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 100m Ω @ 500mA, 10V ±20V 4800pF @ 25V 200nC @ 10V TO-247-3
Quantity:
In Stock : 29176
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
IXFH35N30
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    HiPerFET™
  • Published
    2000
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Current Rating
    35A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    300W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    300W
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    100m Ω @ 500mA, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 4mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    4800pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    35A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    200nC @ 10V
  • Rise Time
    60ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    45 ns
  • Turn-Off Delay Time
    75 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    35A
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AD
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.1Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    300V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    140A