  • IXFH69N30P
IXFH69N30P
advertisement
Manufacturer No:
IXFH69N30P
HK JDW NO:
415-IXFH69N30P
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXFH69N30P
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 49m Ω @ 500mA, 10V ±20V 4960pF @ 25V 180nC @ 10V TO-247-3
Quantity:
In Stock : 1058
Step5Bar-code shipping tag
IXFH69N30P
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PolarHT™ HiPerFET™
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    500W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    500W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    25 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    49m Ω @ 500mA, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5V @ 4mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    4960pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    69A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    180nC @ 10V
  • Rise Time
    25ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    27 ns
  • Turn-Off Delay Time
    75 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    69A
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AD
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.049Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    300V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    200A
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    1500 mJ
  • Height
    21.46mm
  • Length
    16.26mm
  • Width
    5.3mm