  • IXFK320N17T2
IXFK320N17T2
advertisement
Manufacturer No:
IXFK320N17T2
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-IXFK320N17T2
Package:
TO-264-3, TO-264AA
Datasheet:
IXFK320N17T2
Description:
MOSFET N-CH 170V 320A TO264
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IXFK320N17T2
  • Factory Lead Time
    30 Weeks
  • Package / Case
    TO-264-3, TO-264AA
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Published
    2009
  • Series
    GigaMOS™
  • JESD-609 Code
    e1
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    170V
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    1670W Tc
  • Nominal Supply Current
    100A
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Output Current
    320A
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    46 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    5.2m Ω @ 60A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5V @ 8mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    45000pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    320A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    640nC @ 10V
  • Rise Time
    170ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    230 ns
  • Turn-Off Delay Time
    115 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    320A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0052Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    800A