  • IXFK66N85X
IXFK66N85X
advertisement
Manufacturer No:
IXFK66N85X
Manufacturer:
IXYS
HK JDW NO:
415-IXFK66N85X
Package:
TO-264-3, TO-264AA
Datasheet:
IXFK66N85X
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 65m Ω @ 500mA, 10V ±30V 8900pF @ 25V 230nC @ 10V 850V TO-264-3, TO-264AA
Quantity:
In Stock : 25
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
IXFK66N85X
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Package / Case
    TO-264-3, TO-264AA
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2016
  • Series
    HiPerFET™
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Power Dissipation-Max
    1250W Tc
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    65m Ω @ 500mA, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5.5V @ 8mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    8900pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    66A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    230nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    850V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Continuous Drain Current (ID)
    66A