  • IXFK80N65X2
IXFK80N65X2
advertisement
Manufacturer No:
IXFK80N65X2
Manufacturer:
IXYS
HK JDW NO:
415-IXFK80N65X2
Package:
TO-264-3, TO-264AA
Datasheet:
IXFK80N65X2
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 40m Ω @ 40A, 10V ±30V 8245pF @ 25V 143nC @ 10V 650V TO-264-3, TO-264AA
Quantity:
In Stock : 9
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
IXFK80N65X2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-264-3, TO-264AA
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    HiPerFET™
  • Published
    2015
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Power Dissipation-Max
    890W Tc
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    40m Ω @ 40A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5.5V @ 4mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    8245pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    80A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    143nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    650V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Continuous Drain Current (ID)
    80A