  • IXFM42N20
IXFM42N20
advertisement
Manufacturer No:
IXFM42N20
HK JDW NO:
415-IXFM42N20
Package:
TO-204AE
Datasheet:
IXFM42N20
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 60m Ω @ 21A, 10V ±20V 4400pF @ 25V 220nC @ 10V 200V TO-204AE
Quantity:
In Stock : 15159
Step5Bar-code shipping tag
IXFM42N20
  • Package / Case
    TO-204AE
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Series
    HiPerFET™
  • Published
    2000
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    O-MBFM-P2
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    300W Tc
  • Case Connection
    DRAIN
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    60m Ω @ 21A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 4mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    4400pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    42A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    220nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    200V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    42A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.06Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    168A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    200V